Keşan’da Aday Çıkarmadık…!

Anasayfa MANŞET, SİYASET 31 Ocak 2019
Keşan’da Aday Çıkarmadık…!

DSP Keşan İlçe Başkanı Yusuf Nalbantoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde neden aday çıkarmadıkları ile ile ilgili açıklama yayınladı.

Nalbantoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında;

“Belki tuhaf gelecek ama bu durum Keşan’da gerçekten oluştu. Genel olarak Trakya, özelde ise Keşan sol oyların sağ oyları geçtiği yerler. Ancak yıldan yıla buralarda da AKP’nin güç kazandığını görüyoruz. Önceleri tehlike bu kadar büyük değildi. Bugün Keşanlı seçmenin önünde iki yol var ya AKP ya da CHP.

Maalesef partimiz DSP bugünkü durumuyla bir alternatif olmaktan çok uzak. Başa baş geçecek olan bu seçimde farklar çok küçük oylarla oluşacağa benziyor. DSP’nin alacağı oylar DSP’den çok AKP’ye yarayacak gibi görünüyor. Bu durumda bir değerlendirme yapmak kaçınılmaz oldu. Keşan’a AKP’yi sokmak demek bütün bölgeye AKP’yi sokmakla eş. AKP Trakya’ya bir kez yerleştiği anda bir daha çıkmamak için her türlü yolu deneyecektir.

Kamu hazinesinden Keşan’a yapılan transferler AKP’li yöneticilere gerçekten göstermedikleri bir başarıyı hediye etmiş olacaktır. AKP adayı geçmişte sol siyaset geleneğinden gelmiş olmasına rağmen açık açık bu durumu belirterek AKP’den aday olmaktadır. Bugün yasalar bu konuda etkisiz kalmaktadır. Yasa çok açık bir şekilde iktidar partilerini bu şekildeki bir tutum konusunda kesinlikle men etse de, pratikte bu kurallar işlememektedir. Mahkemeler iktidar partisinin yasa tanımazlıklarına duyarsızdır.

Bu durumda, DSP’nin gelecekteki başarısını- solun bölgesel anlamda büyük bir oranda gerilemesine yol açacak olan- bugünkü tavrına karşı tercih ettik. CHP tarafından sık sık tekrarlanan, klasik bir hal almış olan, hepimize bıkkınlık veren “aman oyları bölmeyelim nakaratına” en sağlam cevabı- bütün Türkiye sathında iddialı olacak olan- DSP’yi yeniden örerek vereceğiz. O gün, o koşullarda her demokratik solcunun görevi -halkın özlemlerine paralel olarak -DSP’yi yeniden iktidara getirmek olmalıdır. DSP nin son derece zayıf olduğu bugünkü koşullarda ise bizim söylemimiz ‘Keşan AKP’ye de MHP’ye de kapalıdır’ şeklinde olacaktır.

Demokratik solcular partilerinin seçimlere girmesini ne kadar çok isteseler de, oylarının AKP için bir hayat öpücüğü olmasını istemezler. Bugün demokratik solcuları bu ikilemde bırakan durum ise-ne yazık ki- DSP yönetiminin hatalı politikalarının sonucudur. Eğer DSP yönetimi partinin örgütlenmesini ihmal etmeyip onu halkın içinde güçlü tutmayı başarmış olsaydı, o takdirde DSP’yi CHP’nin İYİ Parti ile kurmuş olduğu seçim ittifakının dışında tutmaya kimsenin gücü yetmeyecekti. Parti Yönetim DSP, Genel Başkanı’nın ağzından şu sözleri beyan etmekle örgütsel zayıflığını ifşa etmiş oldu: “Kim daha fazla verirse onunla ittifak ederiz!”

DSP başkalarının gücünden değil kendi gücünden medet ummalıdır. Dün seçimlere girmeyip pazarlık peşinde koşan ilkesiz anlayış, bugün de DSP’li olmayan ünlü adayların DSP’den aday olması beklentisiyle tekrarlanmaktadır. Herkesin bildiği gibi Mustafa Sarıgül Şişli aday adayıdır ve adaylığı kesinleşmediği anda DSP’den aday oldu. DSP’li yöneticiler başka partilerde umduğunu bulamayanlara DSP’nin kapalı olduğunu söyleyememektedirler. O yüzden, biz Keşan olarak her türlü pazarlığın dışında kalarak bugün için en doğru görünen şeyi yapmaya ve yerel seçimlerde aday göstermemeye karar verdik.”

Kaynak: Keşan Postası

224 total views, 1 views today


Yorumlar kapatıldı.