Geri Dönen Afganlılara Destek

Anasayfa MANŞET, SAĞLIK 11 Ocak 2019
Geri Dönen Afganlılara Destek

Afganistan’da “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Projesi”ni hayata geçiren Türk Kızılay, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu güne kadar 10 Afgan’ın hayalini gerçekleştirerek ülkelerinde iş ve işyeri edinmelerini sağlayan Kızılay, insanların hayatını değiştiriyor.

Afganistan’da örnek bir projeyi hayata geçiren Kızılay, birkaç ay içerisinde 10 Afgan’ı iş ve işyeri sahibi yaptı. Tüm ihtiyaçları Kızılay tarafından karşılanan dükkânlarını ve üretim atölyelerini açan Afganlar, sadece geçimlerini sağlamıyor, ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve sonrasında geri dönen diğer Afganlılara da hayata yeniden tutunabilecekleri mesajı veriyor.

Onlardan biri de Mohammad Salim (20. Kapisa’da dünyaya gelen 5 kardeşin en büyüğü olan Salim liseyi bitirdikten sonra İran üzerinden Türkiye’ye girdi. 6 yıl boyunca İstanbul’da çalışan Salim, Temmuz 2018’de gönüllü olarak ülkesine geri döndü. İş bulmak için Afganistan Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı’na başvurdu. Daha sonra Kızılay Salim’e gıda ürünü satan küçük bir işletme açtı. İşyeri sayesinde geçimini sağlayabildiğini ve bunun sayesinde ülkesinde kalabileceğini söyleyen Salim, “Hayalim olan işletmenin sahibiyim artık. Kendi paramı kazanıyor, ailemi rahatlıkla geçindiriyorum” dedi.

83 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir