Efsane Güreşçi Hamit Kaplan Anıldı

Anasayfa MANŞET, SPOR 07 Ocak 2019
Efsane Güreşçi Hamit Kaplan Anıldı

Dünya Şampiyonu efsane Milli güreşçi Hamit Kaplan, ölümünün 43.yılında mezarı başında anıldı.

Amasya’nın Hamamözü İlçesi nüfusuna kayıtlı olan ve 5 Ocak 1976 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat güreş şampiyonu Hamit Kaplanın bu gün ölümünün 43.’ncü yıl dönümü.

Türk güreşinin unutulmaz isimlerinden biri olduğunu belirten Türkiye güreş federasyonu başkanı Musa Aydın “Milletlerin sanatta, bilimde, kültürde, ekonomide, sporda rol model insanları vardır. Böyle insanlar hem milletleri millet yapar, hem de kendi sahasında gençlere rol model olur ve yeni çığırlar açar. Böyle büyük bir pehlivanın ardından nice pehlivanlar çıktı. Bunlar sporculukları ve alın teriyle milletimizi uluslararası arenada hakkıyla temsil ettiler. Bayrağımızı göndere çektiler ve göğsümüzü kabarttılar. Yaşayan ve rahmetli olan bütün pehlivanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor ve minnetle anıyorum. Bizlere düşen bu isimleri unutmamak ve unutturmamak. Zira her sene düzenlediğimiz Vehbi Emre & Hamit Kaplan, Yaşar Doğu gibi uluslararası güreş turnuvaları ile bu isimleri yaşatmaya çalışıyoruz. Ben bu vesile ile bir kez daha merhum Hamit Kalplan’ı rahmetle anıyorum” dedi.

Efsane sporcunun kariyerinde elde ettiği bazı şampiyonluklar şöyle:

”1954 Balkan Şampiyonası (grekoromen), 1955 Akdeniz Oyunları Barcelona (grekoromen), 1956 Uluslararası Budapeşte (grekoromen), 1956 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1958 Balkan Şampiyonası (serbest), 1959 Dünya Şampiyonası Tahran (serbest), 1959 Akdeniz Oyunları Beyrut (serbest) ve 1960 Dünya Şampiyonası Budapeşte (serbest).”

Sporcunun ayrıca uluslararası 10 müsabakada ikinciliği, 4 müsabakada da üçüncülüğü bulunuyor.

Kaynak: GSB

 

59 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir