İdlib’te Eğitim ve İstihdam Desteği

Anasayfa EKONOMİ, MANŞET 06 Aralık 2018
İdlib’te Eğitim ve İstihdam Desteği

İç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye’deki mazlum halkın yanında olan Türk Kızılay, İdlib’in Han Şeyhun (Türkiye sınırına 120 kilometre mesafede) ilçesinde kurduğu anaokulu ve terzihane ile çatışma mağdurlarına eğitim ve istihdam desteğinde bulundu.

Geçen yıl 4 Nisan’da Esed rejiminin kimyasal silah saldırısına maruz kalan Han Şeyhun ilçesini ziyaret eden ve burada açılışlar gerçekleştiren Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bölge halkına yardımların artarak devam edeceği mesajını verdi.

Aralarında yetimlerin de bulunduğu yaklaşık 55 çocuğun eğitim gördüğü anaokulunda öğrencilerle bir süre sohbet eden Genel Başkan Kınık, onlara kırtasiye, oyuncak ve kıyafet gibi çeşitli hediyeler dağıttı. Kınık, daha sonra 20’nin üzerinde kadının istihdam edildiği, Kızılay tarafından kurulan terzihanenin açılışını yaptı.

Mikro Girişimcilik Desteği

Kadınların iş imkanı buldukları terzihanenin kurulmasını sağlayan Kızılay’ın kumaş ve iplik gibi malzemeleri de temin edeceğini belirten Kınık, “Bu atölyede Suriyeli hanım kardeşlerimiz terziliği öğrenecekler ve elbise yapacaklar. Daha sonra da onlardan yaptıkları elbiseleri satın alacağız ve kamplarda ihtiyaç sahibi insanlara dağıtacağız. Onlar para kazandıktan sonra kendi işlerini kuracaklar. Böyle bir mikro girişimcilik desteğiyle beraber bu terzilik işini kamplarımızın tamamına yaygınlaştırmayı arzu ediyoruz.” dedi.

Suriye halkının eğitimlerine de destek olunduğunu kaydeden Kınık, açılışı yapılan anaokulunun dışında diğer okullarda da kırtasiye, ısınma ve öğretmenlerin giderlerine destek olunacağını söyledi. Kınık, sadece temel insani ihtiyaçları değil, bu insanların ihtiyaç duyduğu eğitim ve geleceklerinin kurtarılması noktasında da Kızılay’ın imkanlarını seferber edeceğini ifade etti.

65 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir