Bosna’daki Sığınmacılara Türkiye’den Yardım

Anasayfa MANŞET, SAĞLIK 04 Aralık 2018
Bosna’daki Sığınmacılara Türkiye’den Yardım

Türk Kızılay’ın gönderdiği 9 Tırlık yardım konvoyu Bosna Hersek’e ulaştı. Yardım malzemeleri farklı şehirlerdeki kamplarda kalan sığınmacılara dağıtılacak.

Bosna Hersek’teki sığınmacıların kış öncesinde barınma koşullarını iyileştirmek amacıyla Türkiye’den gönderilen yardımlar başkent Saraybosna’ya ulaştı. Türk Kızılay tarafından Bosna Hersek Kızılhaçı iş birliğinde organize edilen yardım faaliyeti kapsamında, Türkiye’den yola çıkan yardım malzemeleri, Bosna Hersek’te bulunan binlerce sığınmacının soğuk kış aylarını rahat geçirmesini sağlayacak. Yardım malzemeleri arasında 22 adet genel maksat çadır, 300 adet barınma çadırı, 10 bin adet battaniye, 1000 adet mutfak seti ve 2 adet seyyar mutfak bulunuyor.

“6 bin sığınmacı için hazırlık yaptık”

Kışlık barınma malzemeleriyle yaklaşık 6 bin sığınmacı için hazırlık yaptıklarını belirten Türk Kızılay Bosna Hersek Delegasyon Başkanı Göksen Yenigül, “Bosna Hersek’teki sığınmacı krizine yönelik daha önce böyle bir çalışma yapılmadı. Deneyimlerimizi Bosna Hersek Kızılhaçı’na aktarıyoruz. Dokuz tırdan oluşan yardım konvoyumuzla da 22 adet genel maksat çadır, 300 adet barınma çadırı, 10 bin adet battaniye, 1000 adet mutfak seti ve 2 adet 2 bin kişilik seyyar mutfak ulaştırdık.  Buna ek olarak kışlık giyecek yardımı da yapacağız.” dedi.

“Türk Kızılay ile çalışmalarımız daha çok sığınmacı krizine odaklandı”

Bosna Hersek Kızılhaçı Genel Sekreteri Branko Leko da yardımların Bosna Hersek için çok önemli olduğunu vurgulayarak “Türk Kızılay ile çalışmalarımız daha çok sığınmacı krizine odaklandı. Bu yardımlar Bihac, Velika Kladusa ve Sedra’daki sığınmacıların yanı sıra Saraybosna ve Mostar’da kalanlara da ulaştırılacak.” dedi.

Sığınmacıların çoğunluğunun Suriye, Afganistan ve Pakistan’dan gelenler olduğunu belirten Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Kızılhaç Örgütü Genel Sekreteri Namik Hodzic ise, “Bu yardımlar sayesinde yaşamlarını biraz olsun kolaylaştırmak istiyoruz, zira kış aylarını büyük ihtimalle Bosna Hersek’te geçirecekler. Türkiye ile iş birliğine ve tecrübe paylaşımına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

54 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir