Fırat’ın Doğusu Dahil Sınırımızda Barındırmayız

Anasayfa GÜNDEM, MANŞET 08 Kasım 2018
Fırat’ın Doğusu Dahil Sınırımızda Barındırmayız

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Fırat’ın doğusu dâhil Suriye sınırımızda hiçbir terör örgütünün varlığına müsaade edilmeyecektir”

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın basının karşısına çıktı.

Toplantıda ele alınan konular ve gündemdeki gelişmelere dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız takdim konuşmalarında 100 günlük icraat programının uygulanmasıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Bildiğiniz gibi bu ayın ortalarına doğru bu 100 günlük eylem planının ilk kısmını tamamlamış olacağız, ardından da ikinci 100 günlük icraat programımız gene bu ayın ortalarına doğru kamuoyuyla paylaşılacak. Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde geçen basın toplantısında da ifade ettiğim gibi belirlenen hedefler şu anda büyük oranda yakalanmış durumda. Özellikle Cumhurbaşkanımızın konuya olan ilgisinin kamuoyu tarafından bilindiğini zaten hepimiz paylaşıyoruz, biliyoruz, ama bu konuya büyük önem verdiğini bir kez daha ifade etmek isterim.

Tabi gündemde önemli başlıklar olarak terörle mücadele konusu yine etraflı bir şekilde ele alındı. İçişleri, Dışişleri Bakanlıklarımız tarafından iç ve dış güvenlikle ilgili sunumlar yapıldı, ayrıca Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığımız tarafından da gene iç, dış güvenlik, Suriye, Irak, PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele konusunda MİT Başkanımız tarafından da kapsamlı bir sunum yapıldı. Bir diğer ele alınan konu; Amerika Birleşik Devletleri’nde dün tamamlanan kongre seçimleriydi, bununla ilgili de kısa bir değerlendirme yapıldı.

Fırat’ın doğusu konusu gene etraflı bir şekilde ele alındı bu başlıklarla ilgili birkaç şey daha söyleyeceğim birazdan. İdlib mutabakatı konusu burada 27 Ekim’de yapılan dörtlü zirveden sonra gelinen son nokta sahadaki uygulamalar da gene bugünkü kabine toplantısında ele alındı.

Bir önemli konu; tabi İran’a yönelik Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarıyla ilgili. Bu konuda hem Dışişleri Bakanlığımızın hem Enerji Bakanlığımızın da birer sunumu oldu. Burada özellikle Türkiye’nin İran’la yaptığı ticareti, petrol ve petrol ürünleriyle ilgili ticareti, ayrıca diğer ikili ticari konuları nasıl etkileyeceği konusu gene detaylı bir şekilde ele alındı. Son olarak da ekonomideki iyileşmeyle ilgili bir genel değerlendirme yapıldı.

63 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir