Trakyalının “H” Arfi ile İmtihanı

Anasayfa CANAN KAMAR 05 Kasım 2018
Trakyalının “H” Arfi ile İmtihanı

Burası Trakya. Burada alfabe 28 harften oluşur ya da bazen 29😀. “h” harfi ya yoktur ya da yanlış yerde mevcuttur😀. (Hatice>atice>ahtice) kapı zillerimizde, düğün davetiyelerimizde, dükkan tabelalarımızda, dost sohbetlerimizde, konuşmalarımızda, yani hayatımızda eksikliğini hissetmediğimiz “h” harfi…😀

Trakya’nın herhangi bir yerinde; sokakta, iş yerinde, aile arasında, sınıfta, şu konuşmalar geçer: Kış mevsimi gelmiştir. “Avalar epten suudu beya”. Çocuğa yeni bir bisiklet alınmıştır. “Adi ayda bakalım pisikletini”. Çiftçi amca “tuumlar bu yıl çok paalandı” diye dertlenir. Bazen bizler yaşlı amcaların konuşmasını düzeltmek isteriz yani o gaflete düşeriz😀 biz “Hüseyin” deriz, amca “Üseyin” der. İkimizde bir şekilde doğruyu söyleriz😀 Bu ve buna benzer konuşmalar “Trakyaca” olarak da bilinir ve Trakyalı olmayanların ilgisini çekmekle birlikte her söylenenden sonra “şimdi ne dedi” diye tercüme gereken komik durumlar ortaya çıkar.

(Bu çocukta epten aykırı gider kafasına gelcek var ya da bir Pazar yerinde aşlamalık patatis bunlar vs.)

Trakya insanı sıcakkanlı, sevecen ve konuşkan olmasıyla bilinir gerçekten de öyledir böyle olmasında muhacir (maacır) kültürünün etkisi de oldukça fazladır. 1912’de Balkan Savaş’ından bu yana Balkan ülkelerinden gelen göçmenler oluşturur. Bu göç bölgeye dil ve kültür şöleni sunar.

Trakya’da “h” harfinin söylenememesi durumu aslında; “Türkçe kelimelerde asli olarak h sesi yoktur. Bugün birkaç kelimede görülen h sesi eskiden k şeklinde idi. Eski Türkçede hiçbir türlü h sesi yoktu. Batı Türkçesine geçişlerde k>h olmuştur.” (Prof. Dr. Muharrem ERGİN / Türk Dil Bilgisi s.58)

Trakyaca Sözlük:

-Kızan: Çocuk genç anlamında
-Pırkalamak: Kurcalamak, dürtmek
-Aydamak: Sürmek, kullanmak
-Aykırlamak: Bir yöne doğru gitmek
-Tevekel: Saf, salak
-Pate: Misket
-Kadam: Kardeş
-Aade: Haydi
-Ava: Havva ismi
-Aretlik: Ahiretlik
-Şam Şeytanı: Cin fikirli
-Sıpıtmak: Atmak, fırlatmak
-Pangallık: Çayır, çimen vs.

466 total views, 1 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir