SARDOS, Antik Kentler Turundan Döndü

Anasayfa MANŞET, SPOR 27 Nisan 2017
SARDOS, Antik Kentler Turundan Döndü

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) Bisikletçileri İzmir’de yapılan antik kentler bisiklet turundan döndü.

Yüz bisiklet sevdalısının 6 kez ekmeğini bölüştüğü, birlikte gülüşüp , yokuşlarda selamlaşıp, molalarda kaynaşılan, çocuklarla çocuk olup, köylülerle kaynaşılan ,tarihe tanıklık edip, yarınlara taşınan, bir iken yüz olup, yüz yüze birleşilen, kendi yükünü kendi taşıyıp, her gün farklı yerde konaklanan, ülkemizdeki diğer bisiklet turlardan farklı bir anlayışa sahip Az bilinen Antik Kentler Bisiklet turu,22 nisanda başladı, tur 4 gün sürdü ve 25 nisanda sona erdi. Keşan’dan da Sardos üyesi Mahmut Aksu,Muammer Taşkıran ve Ahmet Buruk olmak üzere üç kişi ilçemizi temsil etti.

SARDOS adına bir açıklama yapan Muammer TAŞKIRAN; 22 nisan cumartesi günü  Konak meydanından çıkılan tur, trenle Aliağa ilçesine geçildikten sonra pedallar çevrilmeye başlandı.Oradan Yuntdağıköseler köyüne gidilerek kamp kuruldu, helenistik dönemin en iyi kent mimarisi örneklerinden olan Aigai antik kenti gezildi. İkinci gün çocukların 23 nisan şenliklerinde çocuklarımızın coşkusuna ortak olup onlara çeşitli hediyeler dağıttık. Bayram töreni sonunda pedallar Pergamon antik kentine döndü.  Pergamon; Kalesi, zeus sunağı, asklepios tapınağı ,Bazalika tapınağı,  geçmişteki dünyanın en zengin kütüphanesinin olması gibi çok önemli ve zengin tarihe sahip bir bölge . Üçüncü gün Aterneus antik kenti gezisinden sonra akşam Dikili ilçesinde kamp kuruldu.Son gün tarihi Helenistik dönemin öncesine uzanan Çandarlı kalesi gezilerek , yine Aliağa ve trenle konak meydanında tur sonlandırıldı. Bu organizasyon için H.Olcay Ormankıran ve ekibine, rehber bilgileri ile bizleri tarih konusunda aydınlatan, Celal Bayar Üniversitesi Arş.Gör.Baykal Başdemir’e, Arkeolog Bülent Türkmen’e, Taylan Köken’e SARDOS adına teşekkürlerimizi sunarız.
Ülkemizin seçkin, tarih ve görsellik dolu bir etkinlikte Sardos ve Keşan’ımızı temsil ederek Trakya insanının sıcak yüzünü göstermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Harika bir etkinlik oldu eski dostlarla kucaklaşmanın yanında yeni dostluk köprüleri kurduk, önümüzdeki günlerde de bu tür faaliyetlere katılımlar  devam edecektir.

690 Toplam Okunma, 3 Bugünkü Okunma


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir