Borsa’dan Yeni Bir Hizmet Daha…!

Anasayfa GÜNDEM, MANŞET 20 Nisan 2017
Borsa’dan Yeni Bir Hizmet Daha…!

Keşan Ticaret Borsası Toprak Tahlil Laboratuvar Sorumlusu Ziraat Mühendisi Tezcan Aktaş; Keşan Ticaret Borsasının yapmış olduğu faaliyetleri ve en iyi toprak numune alımı dönemleri hakkında bilgilendirmede bulunarak Keşan Ticaret borsası olarak en doğru ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla Araç ile numune alımını yeniliklerimize katarak bölge halkımızın  hizmetine bir yenisini daha eklemiş bulunmaktayız diyerek sözlerine devam etti.

Aktaş; “Bölgede ekim hazırlıkları başlamakta olan (Ayçiçek ve Çeltik) bitkileri için tohum tarlaya düşmeden önce toprak analizinin yaptırılması ve doğru taban ve üst gübresinin verilmesi gerekmektedir. Yüksek verim için doğru gübreleme, doğru gübreleme için doğru örnek toprak numunesi alınarak toprak analizi yaptırılarak fazla gübre kullanımdan kaçınılarak çiftçinin maliyetin düşürmesine ve toprak yapısının değişmemesine yardım sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Borsamız olarak toprak tahlil laboratuvarı bu düşünceden yola çıkarak doğru toprak numunesi almak için araç ve kendi tasarladığımız cihaz ile bölge halkına hizmet vermeye başlamıştır. Cihaz kullanımı yetkili Personelimiz tarafından kullanılarak doğru yer ve derinlikten toprak numunesi alınmak sureti ile numune alımları yapılmaktadır. Laboratuvara gelen toprak numuneleri teknolojik anlamda gelişmiş ICP cihazı ile element okuma analizleri yapılmaktadır. Hazırlanan raporlarda çiftçinin hangi gübreyi ne zaman ne kadar ve ne şekilde bitkiye vereceği yazmaktadır. Toprak Tahlil Laboratuvarımız Keşan bölgesi dışında Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Ordu, Kırklareli, Kırıkkale, Mersin, Kocaeli ve Yunanistan dan gelen numuneler laboratuvarımızda analizleri yapılmaktadır.

Ayrıca Borsamız Toprak Tahlil Laboratuvarı hizmetleri arasında Bitki ve sulama suyu analizlerini yapmaktadır. Bitki analizlerinde bitkide eksik olan element belirlenir ve yaprak gübresi tavsiyesi ile eksiklik giderilir. Sulama suyu analizinde ise sulama suyu sınıfları belirlenerek tarımda kullanılır/kullanılmaz ibaresi raporda yazılmak sureti ile çiftçimize raporlar verilmektedir.

Bu yüzden toprak, bitki ve sulama suyu analizlerine çiftçilerimiz tarafından önem verilmesi tarım için yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilmesi ve çiftçi maliyetlerindeki düşüş ile analizin önemi ortaya çıkmaktadır.”

639 Toplam Okunma, 3 Bugünkü Okunma


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir