27. ve 57. Alay, Yedinci Kez…

27. ve 57. Alay, Yedinci Kez…

Çanakkale Savaşlarında şehit olan 57.Alay askerleri anısına Tekirdağ’dan Gelibolu’ya düzenlenen yürüyüşe katılan grup, zaferin 102.yıldönümünde geleneği bu yıl da bozmayarak Keşan ilçesinde savaşta ilk kurşunu sıkan 27.Alay’ı temsil eden kafileyle buluştuktan sonra Gelibolu’ya ulaştı.

Tekirdağ’dan yola çıkan, Keşan’a ulaştıktan sonra burada hazır bulunan 27. Alay yürüyüşçüleri ile birlikte buluşan grup, Gelibolu’da 26 Kasım Caddesi’ni takip ederek, Atatürk Meydanı’na geldi.

Bu yıl yedinci kez düzenlenen yürüyüşe katılan kafile, Gelibolu girişinde vatandaşlar tarafından alkışlarla, Atatürk Anıtı önünde de Belediyemiz Başkan Vekili Kemal Tarım, Belediyemiz Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan,  Troia Skal Derneği Başkanı Dilek Mildon tarafından çiçeklerle karşılandı. Gelibolu’daki karşılamada 57.Alay yürüyüş koordinatörü Hikmet Sevim Yılmaz’a plaket ve buket çiçek takdim ettikten sonra bir konuşma yapan Belediyemiz Başkan Vekili Tarım, geleneksel hale getirilen bu yürüyüşün bir ömür boyu süreceğine inandığına vurgu yaptı.

15 Mart 2011 de başlattıkları bu yürüyüşü büyüterek ilgi odağı haline getirdiklerini belirten 57. Alay yürüyüş koordinatörü  Hikmet Sevim Yılmaz da, heyete sıcak karşılaması ve misafirperverliği için teşekkür ettikten sonra kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bizim yürüyüşümüzün amacı bu günü unutmamak ve günü bugüne taşımak, birlikte olduğumuzu göstermek. Yolda gelirken çocuklar diyorlardı, “şimdi bizi sokaklarda, evlerinin camlarında selamlayarak bağrına basacaklar.’ O Gelibolu halkının daha ilk girişte başlayan sevdası, bizi selamlamasıyla bizim arkadaşlarımızın acılarını unuttuğu tek yer burası. Nice engellerden geçerek geldik biz. Ama yüreği koca, koca insanlar karşıladı bizi.”

Programda organizasyona ilk kez katılan genç yürüyüşçülere Belediyemiz Başkan Vekili Kemal Tarım ve etkinliğe iki yıldır sponsor desteği veren Troia Skal Derneği Başkanı Dilek Mildon tarafından madalya takıldı. Geceyi Gelibolu’da geçiren grup, Gelibolu Şehitliği’nde düzenlenen programa katıldıktan sonra üzerlerindeki Çanakkale Savaşları’ndaki asker kıyafetleri ile Eceabat’a doğru yürüyüşe geçti.

347 Toplam Okunma, 2 Bugünkü Okunma


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir