Otomobil Üreticilerini Korkuttu…!

Anasayfa MANŞET, OTOMOBİL 16 Ocak 2017
Otomobil Üreticilerini Korkuttu…!

ABD’li internet şirketi Amazon sanal dünyadaki başarısını gerçek hayata da aktarma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Şirket bunun için geçtiğimiz günlerde ABD’de açtığı ve ‘Amazon Go’ adını taşıyan yeni gıda mağazasıyla bu yönde önemli bir adım daha attı.

Amazon Go ile geleceğin marketini tasarlayan şirket şimdi de Ford, Toyota, BMW ve VW ile anlaşarak yeni nesil otomobillere sahibi olduğu yapay zekâ yazılımı Alexa’yı yerleştirmeye hazırlanıyor.

Dijital bir şirketin iş modelini gerçek dünyaya adapte etme girişiminden çok daha öte bir anlam taşıyor. Zira market üzerinden alışveriş dünya çapında 795 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip ve bu rakam sürekli yükseliyor. Kullanıcılar ise teknolojinin gelişmesiyle mobil iletişimde olduğu gibi fiziki alışverişten ulaşıma kadar süreçlerin çok daha kolay ve daha konforlu hale gelmesini istiyor. İşte bu talep teknoloji dünyasından gerçek hayata pek çok şirketi harekete geçirdi.

İsveç, Almanya ve İngiltere’de dijital mağazacılık konusunda çok daha farklı konseptler üzerinde çalışılıyor. Buna göre girişimciler içlerinde gerçek ürünlerin olmadığı yarı sanal mağazaları hayata geçirmek için harekete geçti. Buna göre kullanıcılar raflarında sadece ürünlerin fotoğraflarının bulunduğu marketlere girip istedikleri ürünlerin etiketlerini taratarak alışverişlerini yapıyor. Gerçek ürünler ise daha sonra lojistik şirketleri tarafından istenilen saatte istenilen noktaya getiriliyor. Ayrıca mobil cihazlara yüklenen uygulamalar üzerinden raflarda bulunan ürünlerin alerjen veya kişisel sağlık bakımından tehdit edici olup olmadığı ekrana yansıyan işaretlerle belli oluyor. Bunun için cihazın kamerasını ürünlere çevirmek yeterli oluyor. Kişisel diyet hedefleri belirlendiğinde ise alınan ürünlerin kalori hesabı otomatik olarak yapılıp kullanıcıya bildiriliyor. Diyete uygun olmayan ürünler işaretleniyor.

208 total views, 2 views today


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir